הקשר בין מתח נפשי לנשירת שיער

תוכן עניינים

נשירת שיער היא בעיה נפוצה, ולעיתים קרובות היא קשורה למתח נפשי מתמשך. במאמר זה נבחן כיצד לחץ וחרדה עלולים להשפיע על בריאות השיער, מהן ההשלכות הפיזיולוגיות של מתח נפשי על זקיקי השיער, וכן נסקור את הדרכים המומלצות לטיפול בבעיה זו. נדבר על טיפולים תרופתיים וטבעיים, וכן על שינויים מומלצים באורח החיים. אנו מקווים שהמידע כאן יסייע למי שסובל מנשירת שיער כתוצאה ממתח נפשי, ויאפשר טיפול יעיל בבעיה זו!

גורמים למתח נפשי המובילים לנשירת שיער

ישנם גורמים רבים ומגוונים העלולים ליצור מתח נפשי מתמשך ולהוביל בסופו של דבר לנשירת שיער, הנה כמה מהבולטים בהם:

 • לחצים בעבודה – לחץ מתמשך בעבודה כגון יחס בלתי הוגן ממעסיק, תחושת חוסר מימוש עצמי בקריירה, או עבודה בתנאים קשים מבחינה פיזית או נפשית – כל אלה עלולים לגרום למתח כרוני שעלול בתורו לפגוע בבריאות השיער.
 • לחצים כלכליים – מצוקה כלכלית כתוצאה מאבטלה, חובות כבדים או קשיים בפרנסה היום-יומית מהווים מקור מתמשך לדאגה ולחץ נפשי. חרדה לגבי יכולת לשלם על מחיה בסיסית פוגעת מאוד בשלוות הנפש, בבריאות הפיזית וכן, עלולה גם לפגוע בצמיחת השיער שלכם.
 • משברים אישיים – גירושין או פרידה הם תהליכים מורכבים וכואבים מאוד מבחינה רגשית. גם מוות של אדם קרוב או אהוב הוא אובדן קשה מנשוא אשר עלול לגרום לאבל ממושך. משברים מסוג זה מלווים בדרך כלל במתח, חרדה ועצב עמוקים.
 • מחלות כרוניות – תחלואה ממושכת מלווה בדאגה מתמדת לגבי הבריאות והעתיד. מחלות כמו סוכרת, מחלות לב, סרטן ועוד גורמות למתח נפשי וחרדה לאורך זמן אשר עלולות לפגוע בתורן בבריאותו הכללית של הגוף, וכתוצאה מכך, גם בזקיקי השיער וצמיחתם.
 • אירועים טראומטיים – חוויות ואירועים קשים עלולים לגרום להפרעת דחק פוסט-טראומטית. זיכרונות האירוע והפחד מחזרתו מהווים מקור מתמשך למתח ולחץ נפשי.

ככל שהמתח הנפשי ממשיך ומצטבר לאורך זמן, כך גדלים הסיכויים לפגיעה משמעותית בבריאות השיער ולנשירת שיער מואצת.

השפעות פיזיולוגיות של מתח נפשי על נשירת שיער

מתח נפשי משפיע על הגוף באופנים רבים העלולים לתרום לנשירת נשירת שיער, הנה כמה מהם:

 • השפעה הורמונלית – מתח גורם לעלייה ברמת ההורמון "קורטיזול" בדם. קורטיזול ברמות גבוהות פוגע בזקיקי השיער, מקצר את מחזור הצמיחה שלהם וגורם לתהליך הנשירה להתחיל מוקדם מהרגיל.
 • כיווץ כלי דם – מתח נפשי גורם לכיווץ כלי הדם בקרקפת, מה שפוגע בזרימת הדם אל זקיקי השיער. הפחתה באספקת הדם והחמצן פוגעת בתפקודם התקין.
 • דלקת – לחץ נפשי מעלה את רמות חלבוני הדלקת בדם. דלקת כרונית תורמת לנזק חמצוני בתאים וברקמות, גם באזור הקרקפת, מה שמזיק לשיער.
 • הפרעות שינה – מתח וחרדה פוגעים באיכות השינה וגורמים להפרעות שינה. שינה לקויה פוגעת ביכולתו של הגוף להתחדש ולתמוך בבריאות השיער.
 • תזונה לקויה – מתח נפשי עלול לגרום לשינויים בהרגלי האכילה ולפגוע בצריכת מזון מאוזן. מחסור בוויטמינים, מינרלים וחלבונים חיוניים תורם גם הוא לירידה בבריאות השיער.

שיטות מומלצות לעידוד צמיחת השיער

קיימות מספר שיטות טיפוליות שנמצאו יעילות לעידוד צמיחת שיער במקרים של נשירה כתוצאה ממתח נפשי:

 • טיפול תרופתי – תרופות כגון פרופסיה ומינוקסידיל יעילות בעצירת נשירה ועידוד צמיחת שיער חדש.
 • טיפול טבעי – הפורמולה הטבעית של חברת שורשים נחשבת לאחת השיטות הטבעיות המובילות והמומלצות ביותר כיום לטיפול בנשירת שיער. הפורמולה מיוצרת מחומרים טבעיים לחלוטין ותורמת לחיזוק השיער ולעצירת הנשירה.
 • טיפולים קוסמטיים – תוספות שיער ויחידות שיער מלאכותיות עשויות לשפר את מראה השיער ולהחזיר לכם את הביטחון צ'יק צ'ק, אולם חשוב לזכור שאלו רק פתרונות קוסמטיים ולא קבועים.
 • שיטות משלימות – יוגה, מדיטציה ודיאטה נכונה יכולים לסייע להפחתת מתחים נפשיים ולחיזוק הגוף.

שילוב של מספר שיטות טיפוליות יחד עם אורח חיים בריא עשוי לסייע מאוד במקרים של נשירת שיער עקב מתח נפשי.

לסיכום – במאמר זה עסקנו בקשר שבין מתח נפשי לבין נשירת שיער, בעיה נפוצה הפוקדת רבים מאיתנו. ראשית, סקרנו את הגורמים השונים שיכולים ליצור מתח נפשי מתמשך ולהוביל בסופו של דבר לנשירת שיער מוגברת. לאחר מכן, בחנו את ההשפעות הפיזיולוגיות וההורמונליות של לחץ נפשי על זקיקי ושורשי השיער.

בהמשך, סקרנו מגוון רחב של טיפולים ושיטות העשויים לסייע בעצירת נשירת השיער ובהחזרתו, החל מתרופות וכלה בשינוי אורח החיים. ראינו כי הפורמולה הטבעית של חברת שורשים נחשבת לאחת האפשרויות הטבעיות והמובילות ביותר כיום לטיפול בבעיה זו. אנו מקווים כי המידע שהועבר כאן יסייע למי שסובל מנשירת שיער כתוצאה ממתח נפשי, ויאפשר טיפול יעיל ומוצלח בבעיה זו.

עד לכאן הפעם, נאחל לכולם בריאות מלאה, הן של הגוף והן של הנפש! 🙂

מה עוד מעניין אתכם?

אודות Fresh

פראש הינו פורטל תוכל ישראלי המנגיש לכם תוכן מקורי בחינם! הכתבות שלנו מופקות על ידי צוות התחקירנים שלנו אשר עומלים על תכנים איכותיים מדי יום! תיהנו :)

מוזמנים לשתף!

הירשמו לניוזלטר שלנו לעדכונים חמים בלייב!

אהבתם את המאמר? בטוח תאהבו גם את:

הירשמו לניוזלטר והישארו בעניינים!

דילוג לתוכן